OBRAD KORUNOVÁCIE opäť v jezuitskom kostole Najsvätejšieho Spasiteľa 

Obrad korunovácie ALŽBETY KRISTÍNY sa uskutoční opäť v jezuitskom kostole Najsvätejšieho Spasiteľa. Mária Terézia mala k jezuitom veľmi dôverný vzťah. Jezuiti sa podieľali na jej výchove a vzdelávaní. Navyše jezuistký kostol prevzal svoje zasvätenie z Domu, ktorý mal dve patrocínia: k sv. Martinovi a k Najsvätejšiemu Spasiteľovi. Obrad korunovácie prebehne s patričnou vážnosťou a dôstojnosťou a uskutoční sa aj počas nepriaznivého - daždivého počasia. 

Vstup do jezuitského kostola na obrad korunovácie bude možný len na základe vstupenky. Vstupenky si záujemcovia môžu zakúpiť v kancelárii vo Flora Tour na Kúpeľnej ul. č. 6 od 24. apríla 2017. Cena pre dospelého: 10 EUR. Cena pre dieťa: 5 EUR.  

Hudba počas obradu korunovácie - Hilaris Chamber Orchestra a Cirkevné konzervatórium Bratislava

 W.A.Mozart Laudete dominum
W.A.Mozart Missa brevis in G major
Gordon Young Aleluja
Litánie v latinskom jazyku


Organ

W.A.Mozart Laudete dominum

Program orchester
W.A.Mozart Missa brevis in G major

 

 

KORUNOVAČNÉ ŽETÓNY sa budú rozhadzovať

po obrade korunovácie počas korunovačného sprievodu. Korunovačný žetón pripravila aj tentokrát akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová podľa originálneho žetónu, ktorý vyrazili pre korunováciu Alžbety Kristíny v roku 1714. Žetóny boli vyrazené v bronze v Mincovni Kremnici. Na rozhodenie je pripravených 1.000 ks. Za korunovačné žetóny bude možné si zakúpiť aj občerstvenie na Hviezdoslavovom nám. Ak by sa Vám korunovačný žetón pri rozhadzovaní nepodarilo chytiť, nesmúťte, môžete si ho zakúpiť na Hviezdoslavovom námestí v Gastro sekcii.    

 

VÍNO POTEČIE Z FONTÁNY

Počas historických korunovačných slávností dávali panovníci pre svoj ľud víno do fontány. Dobré zvyky zachovávame. Víno z fontány potečie po obrade korunovácie 25. júna. Bude to račianska frankovka. Do fontány umiestnime 500 litrov. Aby ste si ju mohli lepšie vychutnať, môžete si za 2 EUR zapožičať degustačný pohár na festivale frankovky, na Primaciálnom námestí.

 

KORUNOVAČNÝ JARMOK DOBOVÝCH REMESIEL

Od piatku 23. júna od 14.00 hod. začne na Hviezdoslavovom a Rybnom námestí Korunovačný jarmok dobových remesiel. Predstaví sa okolo 100 dobových remeselníkov a predajcov. Nebudú chýbať na ňom dobové špeciality kuchyne: cigánska, uhorské klobásy, pečené prasiatka, kvalitné syry, dobré vína a bratislavské pivá, korunovačný guláš....Jarmok potrvá počas celého korunovačného víkendu do nedele 25. júna do 22.00 hod. 

Oznam pre novinárov!

V prípade záujmu o akreditáciu, napíšte prosím mail na kvetrik@gmail.com.

Ďakujeme!

 

Default text