OBRAD KORUNOVÁCIE opäť v jezuitskom kostole Najsvätejšieho Spasiteľa 

Obrad korunovácie ALŽBETY KRISTÍNY sa uskutoční opäť v jezuitskom kostole Najsvätejšieho Spasiteľa. Mária Terézia mala k jezuitom veľmi dôverný vzťah. Jezuiti sa podieľali na jej výchove a vzdelávaní. Navyše jezuistký kostol prevzal svoje zasvätenie z Domu, ktorý mal dve patrocínia: k sv. Martinovi a k Najsvätejšiemu Spasiteľovi. Obrad korunovácie prebehne s patričnou vážnosťou a dôstojnosťou a uskutoční sa aj počas nepriaznivého - daždivého počasia. 

Počas obradu sa odohrajú časti pontifikálnej omše z obdobia Márie Terézie na dobových nástrojoch v podaní Solamente naturali a speváckeho zboru pri jezuitskom kostole Chorus Salvatoris.  

Vstup do jezuitského kostola na obrad korunovácie bude možný len na základe vstupenky. Vstupenky si záujemcovia môžu zakúpiť v kancelárii vo Flora Tour na Kúpeľnej ul. č. 6 od 24. apríla 2017. Cena pre dospelého: 25 EUR. Cena pre dieťa: 10 EUR.  

Pre návštevníkov podujatia, ktorí sa nedostanú do chrámu, pripravujeme priamy prenos prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky, ktorá bude umiestnená na Hlavnom námestí. Na Hlavnom námestí bude k dispozícií 500 miest na sedenie, ktoré budú voľne prístupné. 

 

Hudba počas obradu korunovácie - SOLAMENTE NATURALI a Chorus Salvatoris

Georg Christoph Wagenseil

 Missa Sancti Antonii

  • Kyrie
  • Gloria
  • Osanna

Antonio Caldara   Te Deum 

 

Zloženie orchestra:

husle, umelecký vedúci: Miloš Valent

husle: Ján Kružliak, Lubica Habart, Beata Rašková, Rozália Tomášková

violy: Peter Vrbinčík, Blanka Pavlovičová

violončelo: Suzanne Szolnoky, Alexander Botoš

kontrabas: Lumír Machek

fagot: Katalin Sebella

trombóny: Ján Hrubovčák, Peter Savčák
trubky: László Borsódy, Bence Felegyházy

organ: Soma Dinyés

tympany: Daniel Piedl

 

Sólisti spev:

Hilda Gulyášová, Tomáš Šelc, Juraj Kuchár, Angelika Zajícová,  Katarína Ofúkaná

 

Zbor:

Chorus Salvatoris - 7 spevákov

 

 

KORUNOVAČNÉ ŽETÓNY sa budú rozhadzovať

po obrade korunovácie počas korunovačného sprievodu. Korunovačný žetón pripravila aj tentokrát akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová podľa originálneho žetónu, ktorý vyrazili pre korunováciu Alžbety Kristíny v roku 1714. Žetóny boli vyrazené v bronze v Mincovni Kremnici. Na rozhodenie je pripravených 1.000 ks. Za korunovačné žetóny bude možné si zakúpiť aj občerstvenie na Hviezdoslavovom nám. Ak by sa Vám korunovačný žetón pri rozhadzovaní nepodarilo chytiť, nesmúťte, môžete si ho zakúpiť na Hviezdoslavovom námestí v Gastro sekcii.    

 

VÍNO POTEČIE Z FONTÁNY

Počas historických korunovačných slávností dávali panovníci pre svoj ľud víno do fontány. Dobré zvyky zachovávame. Víno z fontány potečie po obrade korunovácie 25. júna. Bude to račianska frankovka. Do fontány umiestnime 500 litrov. Aby ste si ju mohli lepšie vychutnať, môžete si za 2 EUR zapožičať degustačný pohár na festivale frankovky, na Primaciálnom námestí.

 

PREDSTAVENIE BOJOV O RAKÚSKE DEDIČSTVO

Na Hlavnom námestí priblížime historické súvislosti predchádzajúce korunovácii Márie Terézie v Bratislave. Zápas jej otca Karola VI. o presadenie Pragmatickej sankcie, bratislavskú korunováciu Márie Terézie, jej zápas o českú korunu a veľký podiel uhorskej šľachty na udržaní celistvosti Habsburskej monarchie. Pásmo rozprávania sa bude striedať s vojenskými ukážkami bojov. 

 

FESTIVAL FRANOVKY MODREJ

Od 24. júna od 14.00 hod. do 26. júna do 22.00 hod bude festival Frankovky modrej na Primaciálnom námestí. 15 bratislavských vinohradníkov bude na festivale prezentovať krásu a ušľachtilosť svojich vín. Jedna degustačná vzorka bude stáť od 0,50 EUR. Degustačný vínny pohár si môžete zapožičať za 2 EUR.

 

KORUNOVAČNÝ MILIONÁR

Podľa obľúbenej televíznej súťaže bude pripravená vzdelanostná súťaž z histórie Bratislavy a predovšetkým z jej najslávnejšieho obdobia, kedy bola korunovačným mestom. Súťažiaci po správnom zodpovedaní všetkých 15 otázok vyhrá odmenu 1.000 EUR. Povolené sú tri nápovedy. priateľ na telefóne, publikum a 50:50. Záujemcovia sa môžu prihlásiť počas celého korunovačného víkendu vyplnením kontaktných údajov v našom korunovačnom stánku na Hviezdoslavovom námestí pri soche Hviezdoslava. 1 hod. pred súťažou vylosujeme 3 výhercov, ktorí budú súťažiť v poradí ako boli vylosovaní, samozrejme pokiaľ niekto nezíska hlavnú cenu. Súťaž bude trvať 45 min. Moderátor Korunovačného milionára bude Miroslav Kasprzyk.  

 

PREHLIADKY SO SPRIEVODCOM V SLOVENČINE

Podobne ako v minulom roku, kedy sme pre návštevníkov pripravili tematické prehliadky so sprievodcom po Starom Meste v Bratislave pod názvom Bratislava v čase cisára Karola VI., aj tento rok pripravujeme tematickú prehliadku s názvom: Bratislava v čase Márie Terézie. Pešia prehliadka bude trvať 2 hodiny a prejdete po významných miestach spájajúcich sa s obdobím vlády Márie Terézie. Začiatok prehliadky je od Základnej školy Matky Alexie na Palackého ulici - školy, ktorú panovníčka navštívila 4-krát. 

V rámci prehliadky si v priestoroch školy môžete pozrieť i repliky obazov približujúce bratislavskú korunováciu Márie Terézie. Originály obrazov sa nachádzajú vo Viedni na tamojšom veľvyslanectve Maďarska v paláci, ktorý v minulosti slúžil pre účely Uhorskej kancelárie. Obrazy namaľovali maliari Messmer a Pohl z Maytensovho atelieru v roku 1770. Ich namaľovanie hradila priamo cisárovna Mária Terézia. Obrazy už boli vystavené počas podujatia Bratislava pre všetkých v Primaciálnom paláci v Justiho sieni.      

Termíny prehliadok:

23. jún (piatok): 15.00; 16.00; 17.00

24. jún (sobota): 9.00; 10.00; 11.00 

25. jún (nedeľa): 14.00; 15.00; 16.00; 17.00

Prehliadka je bezplatná. 

 

PEČENIE VOLA

Počas historických korunovácií v Bratislave sa piekli voly. Túto tradíciu neopomíname. V sobotu 23. júna na Hviezdoslavovom námestí sa začne piecť mladý 250 kg býk. Príprava tejto kulinárskej dobovej špeciality je časovo náročná. Vôl sa najprv špikuje a marinuje 5 dní v náleve, v ktorom sú rôzne koreniny. Pečie sa na nerezovej vidlici a na suchom bukovom dreve. Po štyroch hodinách pečenia sa začnú orezávať prvé porcie. Pečenie potom pokračuje až do zjedenia. Ochutnať túto korunovačnú špecialitu príde i novokorunovaná kráľovná so svojím sprievodom. 

KORUNOVAČNÝ JARMOK DOBOVÝCH REMESIEL

Od piatku 23. júna od 14.00 hod. začne na Hviezdoslavovom a Rybnom námestí Korunovačný jarmok dobových remesiel. Predstaví sa okolo 100 dobových remeselníkov a predajcov. Nebudú chýbať na ňom dobové špeciality kuchyne: cigánska, uhorské klobásy, pečené prasiatka, kvalitné syry, dobré vína a bratislavské pivá, korunovačný guláš....Jarmok potrvá počas celého korunovačného víkendu do nedele 25. júna do 22.00 hod. 

Oznam pre novinárov!

V prípade záujmu o akreditáciu, napíšte prosím mail na kvetrik@gmail.com.

Ďakujeme!

 

Default text